ŠiandienLeidiniai


Šluotos partneriai

Anupro Dirvelės nuotykiams – 50 metų,
dailininkui Rimantui Dovydėnui – 60 metų

Jau pusę amžiaus ,,Valstiečių laikraštyje“ gyvuoja Anupras Dirvelė. Praplikęs, ūsuotas pensininkas iš N. kaimo Anupras – ilgiausiai lietuvių spaudoje gyvuojantis humoristinis personažas. Kartu su juo užaugo jau kelios ,,Valstiečių laikraščio“ skaitytojų kartos, kiekvieną šeštadienį sulaukiančios vis naujų Anupro nuotykių.
Pirmieji Anupro Dirvelės nuotykiai ,,Valstiečių laikraštyje“ pasirodė 1967 m. sausio 22 d. Juos kūrė dailininkas Juozas Kasčiūnas ir poetas Jonas Šiožinys, vaisingai bendradarbiavę septynetą metų.
Nuo 1974 m. vasario Anuprą Dirvelę, nekeisdamas savo pirmtako sukurtos herojaus išvaizdos, pradėjo globoti dailininkas Alius Tarabilda, ,,Valstiečių laikraščiui“ paskyręs ištisą dešimtmetį. Kurį laiką jam talkino Jonas Šiožinys, vėliau – pasikeisdami poetai Edvardas Drėgva, Jonas Laurinavičius, Gediminas Astrauskas ir kt. Neretai mėgstamo veikėjo nuotykių siužetų dailininkui pasiūlydavo ir skaitytojai. Redakcija palaikė jų iniciatyvą, tad ši tradicija išliko ir vėliau.


1967 m. pieš. Juozas Kasčiūnas


1973 m. rugsėjo 8 d. pieš. Andrius Deltuva


1973 m. birželio 23 d. pieš. Leonidas Vorobjovas


1974 m. pieš. Alius Tarabilda


2017 m. sausio 14 d. pieš. Rimantas Dovydėnas


Nuo 1984 m. spalio ,,Valstiečių laikraščio“ komišką personažą globoja dailininkas Rimantas Dovydėnas. Be kai kurių minėtų poetų, jis ilgai bendradarbiavo su pamfletistu Alfonsu Žinevičiumi, o pastaraisiais metais Anupro nuotykius eilėmis guldo žurnalistas Stasys Varneckas.
Taigi beveik penkiasdešimt metų kiekvieną šeštadienį Anupras Dirvelė patiria vis naujų nuotykių. Paprastam kaimo pensininkui nesvetimos žmogiškos silpnybės: kartais jis ir taurelę išlenkia, ir papypkiuoja (tiesa, dabar, sako, jau metė), ir patinginiauja. Sovietmečiu, kaip ir daugelis kitų, į politiką nesikišo, tik pašiepdavo brakonierius, aplinkos teršėjus, naminės varytojus ar kyšininkus. Šiandien, kaip ir dera europiečiui, Anuprui rūpi jau globalesnės problemos: ar pensija eurais šiandien geriau atrodo už buvusią litais, ar Maljorkoje ilsėtis patogiau negu Palangoje ir kt.
„Valstiečio laikraščio“ informacija
Taip sutapo, kad šiuolaikinis personažo kūrėjas – Rimantas Dovydėnas, šiemet švenčia savo 60 metų jubiliejų (vasario 9 d.). Ta proga vasario 18 d. 12 val. Trakų kultūros rūmuose bus atidaryta jubiliejinė jo karikatūrų paroda.

Sveikinu jubiliatą, linkiu neišsenkančių kūrybos minčių ir daug linksmų piešinių.
Redaktorius Jonas Lenkutis

Rašykite mums:

Šluotos korespondencija: Gynėjų g. 4, LT-01109 Vilnius.
Šluotos el. paštas: humor@sluota.lt
karikaturos@gmail.com
Parama tik 2%. kurie Jums nieko nekainuoja

 

blogspot visitor